Inspiratornia

Jak wyglądał ostatni rok środowiska startupowego? Piąta edycja Raportu Startup Poland przynosi dane o polskich startupach pochodzących głównie z branży technologicznej.

Raport “The Polish Tech Scene. 5 years” to próba opisania polskiej sceny startupowej w 2019 roku oraz ujęcie zmian, jakie nastąpiły w przeciągu pięciu lat trwania badania. Oto kilka liczb i wniosków:

  • Najbardziej prężną i najliczniej reprezentowaną w badaniach od 2015 r. jest grupa firm związanych z branżą technologiczną. Szacuje się, że liczba startupów technologicznych w Polsce wynosi od 4300 do 4700 firm, z czego 60% to wyłącznie firmy z branży IT / ICT. Najbardziej “gorącym” tematem jest sztuczna inteligencja, firmy z największymi dochodami rozwijają tę właśnie gałąź technologii, z powodzeniem wchodząc na zagraniczne rynki. 
  • Polską “doliną krzemową” okrzyknięty został Dolny Śląsk, a jego stolica - Wrocław może pochwalić się największą koncentracją przedsiębiorców technologicznych. Niemała w tym zasługa dwóch wrocławskich uniwersytetów, które osiągnęły ranking najwyżej ocenianych uczelni współpracujących ze startupami. Wysoko wykwalifikowani i przedsiębiorczy absolwenci plus współpraca nauki z biznesem sprzyja rozwojowi startupowych przedsięwzięć w tym regionie.
  • 65% wszystkich startupów zgromadzonych jest w 5 hubach: Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Lublinie i Trójmieście, w których działa ponad połowa wszystkich polskich firm technologicznych. Działają najczęściej w dziedzinie energii, biotechnologii, nanotechnologii, analizy danych lub przemysłu 4.0. 
  • Startupów, które osiągają wysokie zyski i mają stałą stopę wzrostu jest ciągle niewiele. Tylko 44 start-upy (3% próby) ma średni miesięczny przychód przekraczający 125 tys. EUR i rosną średnio o 7% lub więcej miesięcznie na przestrzeni pół roku. 
  • Badanie ujawnia, że spada eksport polskich startupów: ponad 60% startupów nie ma klientów zagranicznych. Jednocześnie badanie ukazuje, że polscy startupowcy wyceniają swoją pracę dużo poniżej światowej średniej, więc są bardzo konkurencyjni w porównaniu z programistami z USA lub Europy Zachodniej.
  • Równocześnie rozwija się współpraca startupów z korporacjami - deklaruje ją prawie 40% badanych, przy czym 75% oceniło tę współpracę jako dobrą lub bardzo dobrą. 

Podczas gdy obchodzimy 30-lecie wolnej gospodarki w Polsce, CD Projekt, pierwsza polska firma technologiczna o wartości ponad 1 miliarda dolarów, została wymieniona przez Bloomberg wśród 50 firm, które warto obserwować w 2020 roku - podsumowuje Julia Krysztofiak-Szopy, prezeska Startup Poland. - Firma ta (...) udowodnia, że talent technologiczny w tej części świata jest w stanie doskonale tworzyć produkty światowej klasy.

Wnioski z raportu zostały ujęte w zbiór wyróżników wspólnych dla najlepiej rozwijających się startupów (champions) oraz tych, którzy są na mniej zaawansowanym poziomie (pretenders). Ukazanie wskaźników sukcesu i trendów światowych w dojrzałych ekosystemach startupowych mogą stać się inspiracją dla ambitnych i zdolnych przedsiębiorców, marzących o stworzeniu jednorożca.

Cały Raport dostępny bezpłatnie do pobrania ze strony Startup Poland (wersja anglojęzyczna).